Особливості догляду за посівами червоної конюшини
При весняній безпокривній сівбі конюшина зацвітає і формує насіння в рік сівби. Літні посіви ростуть гірше і поступаються весняним одночасно з покривною культурою. Конюшину сіють зерно-трав’яними сівалками.
Конюшину сіють під покрив переважно ранніх ярих культур – ячменю, вівсу, ярої пшениці, вівсяної та іншої бобово-злакової сумішки. У південному Лісостепу конюшина добре розвивається під покривом кукурудзи на зелений корм, висіяної звичайним рядковим способом із сумішок кукурудзи з викою та горохом. В інтенсивному кормо виробництві можливі весняні безпокривні посіви.
У польових сівозмінах конюшину двохукісну краще висівати в чистих посівах, без злакового компоненту і використовувати 1 рік на 2-3 укоси, або на 1 укіс у зайнятому пару під озиму пшеницю. У кормових сівозмінах де прийняте багаторічне використання травостою, можна висівати травосумішки до складу яких входять 2 бобових (конюшина, еспарцет) або 2 бобових і один злаковий компонент (тимофіївка, грястиця, костриця).
При весняній безпокривній сівбі конюшина зацвітає і формує насіння в рік сівби. Літні посіви ростуть гірше і поступаються весняним одночасно з покривною культурою. Конюшину сіють зерно-трав’яними сівалками.
Норма висіву
Норма висіву залежить від якості насіння, строку сівби, глибини його загортання, підготовки ґрунту та ґрунтово-кліматичних умов. На бідних ґрунтах та при сівбі конюшини під просо, кукурудзу на зелений корм слід висівати 16-20 кг/га. При підсіві під ранні ярі у добре підготовлений ґрунт на глибину 1,5-2 см, на окультурених чорноземах норма висіву – 14-16 кг/га. У разі нестачі на господарстві достатньої кількості насіння можна обмежитись висівом 10-12 кг/га конюшини в сумішці з тимофіївкою 2-3 кг/га насіння.
При висіві конюшини у сумішці з багаторічними злаками рекомендуються такі норми висіву, кг/га конюшини 10-12 + костриці лучної 5-6; конюшини 7-8 + люцерни 5-6 + тимофіївки 3-5. Норму висіву покривної культури зменшують на 10-20 % порівняно з її нормою при вирощуванні в чистих посівах.
Глибина загортання насіння
Глибина загортання насіння на важких заливних ґрунтах – 1,5-2,0, на легких – до 3см. Зі збільшенням глибини загортання насіння різко зменшується його схожість.
Догляд за посівами
Для підвищення польової схожості та дружнього проростання насіння посіви прикочують кільчасто-шпоровими котками. Для знищення бур’янів посіви конюшини, підсіяні під злакові культури, обробляють у фазі одного-п’яти справжніх листків гербіцидами. Щоб створити сприятливі умови для конюшини дуже важливо своєчасно зібрати покривну культуру, залишити високу стерню (12-15 см) для снігозатримання підживити мінеральними добривами в дозі Р40-60К40-60.
Якщо конюшина після виходу добре розвивається і передбачається масове цвітіння її необхідно підкосити на висоті 10-12 см, але не пізніше, ніж у кінці серпня. Пізно восени проводять інвентаризацію посівів, щоб визначити їх стан і виявити не придатні для подальшого вирощування площі. Стан посіву оцінюють залежно від кількості рослин на 1м2 та ступеню їх розвитку. Якщо цей показник для умов Лісостепу перевищує 360, поле можна залишити для використання в наступні роки.
На другому році життя догляд починають з весняного боронування важкими або середніми боронами, або обробляють голчастими боронами. На початку весняного відростання проводять інвентаризацію посівів. Зелену масу скошують у період бутонізації – на початку цвітіння на висоті 4-6 см. Залишення зрізу на 1см вище призводить до недобору врожаю, крім того, низький зріз стимулює дружне відростання рослин у другому укосі. Післяукісне боронування сприяє підвищення урожаю.